Choď na obsah Choď na menu
 


 

  English version - ASAP,

                                                                                                                         in case of interest for info in  English, please, contact me

 

Šteniatka z našej rodiny (svorky)

 

Základnou filozofiou našej rodiny je voľnosť, prirodzenosť a snaha o čo najzdravší život jej členov, teda aj šteniatok, ktorých príchod do našej rodiny plánujeme dlhodobo.

Obrázok

 

Vďaka našej prvej „ridžbečke“ Bony sme spoznali toto krásne plemeno, s jeho povahovými ako aj fyzickými osobitosťami. Ridgeback nás natoľko oslovil, že sme si päť rokov na to, čo prišla do našej rodiny Bony, zadovážili ďalšiu psiu slečnu Sheenu, plným menom Tusani Famous Sheena.

 

Sheena má podľa nás všetky predpoklady stať sa zakladateľkou chovu Ridgebackov v našej chovateľskej stanici MKANGAWI (v nárečí Chewa, používanom v oblasti Rodézie znamená „Mesto levov“).

                                                                                                        

                                                                                                    Foto:Tusani                                                             

Sheena do našej rodiny denne prináša radosť, smiech a dobrú náladu. Je to nesmierne šťastný a bezproblémový psík, ktorý sa ihneď prispôsobí každej situácií, ktorá sa v našej rodine vyskytla. Myslíme si, že pre rodinného psa, akým dnes Ridgeback je, je veľmi dôležité, aby sa flexibilne prispôsoboval tomu, čo sa deje v jeho okolí. Sheena je preto pre nás veľmi vzácna a boli by sme veľmi radi, keby túto svoju povahovú črtu, ktorou disponuje aj vďaka jej predkom pochádzajúcim s veľmi významných chovateľských línií AustrálieAmeriky, niesla aj ďalej.

 

Radi by sme zároveň prostredníctvom našich šteniat odovzdali kus z nás, z nášho životného štýlu a prístupu k veciam a tvorom, ktorí nás obklopujú. Veríme, že príchodom šteniatok a ich nových majiteľov sa naša rodina rozrastie a sme presvedčení o tom, že naše šteniatka prinesú do rodín budúcich majiteľov rovnaké šťastie, aké prinášajú naše Ridgebacky do našej rodiny každý deň.

 

Obrázok

Sheena nemá problém podeliť sa s Izabelkou o svoju "kostičku"

 

Najmä rodinám s deťmi veľmi odporúčame rozšíriť svoje rady o štvornohého kamaráta. Naša dvojročná dcérka Izabela je toho príkladom. Deti potrebujú vidieť ako sa ich rodičia s láskou starajú o iného živého tvora. Naučia sa tak, že na tomto svete nie sme len my ľudia, že sa treba starať o to, čo trápi toho druhého a myslieť na jeho potreby. Čo je však najdôležitejšie, rodina ktorá má psíka trávi oveľa viac času v prírode.

V tejto súvislosti by som rada pridala citát od môjho obľúbeného autora Toma Hodgkinsona, ktorý vo svojej knihe Líný rodič uvádza:

 

„Zvieratá prinášajú do rodiny radosť a zábavu, v deťoch rozvíjajú súcit a všetkých nás spájajú s prírodou.“

  

„Dajte zvieratám zelenú alebo zviera – pomocník pri výchove detí“

  

Obrázok


 

 Odchov a všetko čo s ním súvisí

 

 Prostredie

 

V našej rodine sa budú šteniatka rovnako ako naše dospelé psi zúčastňovať nášho každodenného rodinného života. Od útleho veku budú spoznávať zvuky, pachy a stereotyp domácnosti, ktorej súčasťou sú dve dospelé osoby ( Ja – Veronika a môj priateľ Rado), naša dvojročná dcérka Izabela, budúca psia mama Sheena (3,5 roka) a naša druhá sučka Ridgebacka Bony (8,5 roky). Takto pripravené a socializované šteňa neskôr bez väčších problémov zapadne do svojej novej rodiny.

 

Obrázok

Naša rodinka:)


Obdobie prvých 8 týždňov veku šteňaťa významne formuje jeho správanie a vnímanie okolitého sveta v dospelosti. Preto je veľmi dôležité, aby matka šteniat bola maximálne povahovo vyrovnaná, bez známok agresie či strachu. 

 

Prvé 2 týždne života strávia šteniatka so svojou matkou v pôrodnej bedničke v samostatnej izbe nášho bytu. Budúca matka ako aj šteniatka budú tak mať dostatok kľudu a súkromia v prvých dňoch života.

 

Postupne po 2 týždni života sa začnú šteniatka oboznamovať so zvyškom našej rodiny, aby tak mohli začať spoznávať svet okolo seba a učiť sa zdolávať nové životné situácie.

 

V 4 týždňoch veku sa so šteniatkami presunieme z bratislavského bytu do nášho vidieckoho domu, ktorý sa nachádza v dedinke Malé Leváre 40 km od Bratislavy. Tam budú mať šteniatka opäť k dispozícii samostatnú miestnosť s dostatočným priestorom pre hry a oddych. S ohľadom na počasie bude šteniatkam umožnení prístup na dvor a do záhrady, ktorý sa pri chalupe nachádza. Šteniatka tak budú mať dostatočný čas na to, aby si už u nás vytvorili základy hygienických návykov.

 

Obrázok

 

Jarná záhrada

 

Nakoľko naša rodina používa v domácnosti výlučne ekologické čistiace prostriedky, rovnako aj priestor v ktorom sa budú šteniatka zdržiavať ako aj veci s ktorými šteniatka prídu do kontaktu, budú udržiavané ekologickými výrobkami. Nechcem pôsobiť ako ekologický maniak, to vôbec nie. Len nevidím dôvod, prečo používať komerčné prechemizované výrobky, pokiaľ sú dostupné prípravky, ktoré sú šetrnejšie nielen k prírode, ale najmä k nášmu organizmu. (Pojem EKO je treba chápať nielen ako skratku slova ekologický, ale aj ekonomický:)).

 

Výživa

 

V mojej filozofii chovateľstva je výživa jedna z najdôležitejších vecí, na ktorej si veľmi zakladám. Už viac ako 6 rokov sa v našej rodine kŕmia psi výlučne surovou, čerstvou potravou (na internete sa môžete stretnúť so skratkou BARF, mne osobne sa viac páči klasické slovenské pomenovanie – surová a čerstvá strava, nakoľko nejde o žiadnu módu v kŕmení zvierat, ale o úplne prirodzenú a samozrejmú vec vyplývajúca z faktu, že pes = mäsožravec).

 

 

Obrázok

 

Vzorový pohľad do misky našich Ridgebackov - Hydinový orez (firma Vetamix), strúhaná zelenina (mrkva, červená repa, cukina), bravčový sulc ("huspenina" z prasačích nožičiek) na kĺby, morské riasy (zdroj minerálov), za studena lisovaný ľanový olej.

 

Rovnako aj šteniatka budú v našej rodine odchované na čerstvej potrave v prirodzenej surovej podobe. Budú prikrmované aj šteňacími granulami značky Fit Croc (za studena lisované granule, vyrobené spoločnosťou CDVet) pre prípad, že by budúci majitelia chceli kŕmiť granulovanou stravou. Bola by som však radšej, keby ostali pri  tradičnom spôsobe výživy psa – mäse, zelenine a pod.

 

 

Obrázok

Zdroj: www.cdvet.de

 

Novými majiteľom poskytnem kompletný poradenský servis ohľadom potravy šteniatok, jedálny lístok, informácie kde a akým spôsobom mäso pre psíkov kupujem a pod.

 

Viac o tom, čo si myslím o kŕmení psov v dnešnej dobe môžete nájsť tu. Snáď sa časom stane z týchto mojich pozbieraných úvah ucelenejší článok:)

 

 

Výchova


Pri výchove našich psov dbáme na to, aby hierarchicky presne vedeli kde je ich miesto. Len taký pes bude spokojný a šťastný, ktorý vie ako sa má v ktorej situácií správať. V našej rodine nepoznáme situáciu, že by sa naše dve sučky pobili, žeby ťahali na vôdzke, neprišli na zavolanie, alebo by sa bili s inými psami alebo sukami. Absolútne žiadnym spôsobom neobmedzujú náš život tým, že by sa nevhodne správali. Správne socializovaný pes nemá problém nasledovať majiteľa kamkoľvek si on zmyslí – do mesta, do davu ľudí, na dovolenku, do MHD a pod. .

 

 

Obrázok

 

Bony ako správne socializovaný a vychovaný Ridgeback vo veku 5. rokov bez problémov prijala do rodiny nového člena Sheenku

 

Matka šteniat má vynikajúcu povahu, je absolútne bezkonfliktná, veľmi inteligentná, zároveň však temperamentná rada aportuje, behá a hrá sa s inými psami.

 

Aj napriek tomu, že bývame na veľkom sídlisku (ktoré však disponuje krásnou a rozmanitou okolitou prírodou) naši susedia prakticky nevedia, že máme psov. Naši psi v byte vôbec neštekajú a keďže majú dostatok pohybu, vo vnútri len oddychujú. Sú to miláčikovia celého domu, každý kto pozná našu rodinu a našich psov, je z nich nadšený akí sú poslušní a kľudní.

 

Takýto vzorec správania je pre budúcu matku šteniat veľmi žiadaný a my rovnako urobíme všetko pre to, aby z našej rodiny odišli šteniatka plne socializované, so základnými komunikačnými schopnosťami, ktoré im umožnia ľahko sa začleniť do hierarchie novej rodiny.

 

Pri výchove veľmi radi poskytneme novým majiteľom akékoľvek informácie a rady kedykoľvek to budú potrebovať.

 

Obrázok

 

Naše Ridgebacky v "akcii" na záhrade nášho vidieckoho domu v Malých Levároch