Choď na obsah Choď na menu
 


  English version - ASAP,

                                                                                                                         in case of interest for info in  English, please, contact me  

 

Čo ponúkame novým majiteľom šteniat:

 

-     zdravé a správne socializované šteniatko,

-     celoživotný chovateľský servis – t.j. trvalý kontakt v prípade, že so psíkom zažijete akúkoľvek udalosť o ktorú sa s nami budete chcieť podeliť resp. ktorú bude potrebovať s nami konzultovať. (Základnú filozofiu nášho chovu môžete nájsť v sekcii Šteniatko z našej rodiny).

 

Každé šteniatko z našej chovateľskej stanice bude zaopatrené:

-       kúpno-predajnou zmluvu,

-  preukazom o pôvode psa (pri exporte Exportný preukaz o pôvode psa),

-  EUROPASom, ktorý bude obsahovať údaje o vykonaných očkovaniach a odčerveniach, č. identifikačného čipu a tetovacieho čísla. Očkovací preukaz (EUROPAS) bude zároveň obsahovať údaj o tom kedy je najbližšie plánované očkovanie a odčervenie,

-     formulárom, v ktorom budú informácie o vrhu, jeho vývoji a prípadných problémoch, ktoré sa vo vrhu vyskytli,

-  potravou (mäso, zelenina prípad. granule – podľa výberu bud.majitela viac v sekcii Šteniatko z našej rodiny) a vitamínovými doplnkami na prvé dni života v novom domove,

 -     obojkom a vôdzkou,

 -     hračkou, žuvacou kostičkou a dekou na cestu.

 

Čo očakávame od nových majiteľov šteniat:

-     základné znalosti o plemene,

-   vedomosť čo všetko obnáša život so psom – radosti aj starosti, náklady, aké má pes potreby. Jednoducho či ste pripravený zaviazať sa psej duši na ca. 14 rokov života,

-    nepredáme šteniatko do voliéry/na záhradu, kde by tak nebol v úzkom kontakte s majiteľmi. Je to zásada všetkých chovateľov Ridgebackov s Preukazom o pôvode, ktorá vychádza z povahy tohto plemena. Ridgeback je „svorkový“ typ psa, je teda veľmi rodinne založený, je preto šťastný všade tam kde je jeho majiteľ. Nezáleží či bývate v byte, alebo v rodinnom dome s veľkou záhradou. Pokiaľ si nájdete dostatok času a budete sa psíkovi venovať, bude s vami šťastný skutočne všade. Počítajte, že Váš Ridgeback bude potrebovať ca. 1 hodinovú prechádzku na voľnom výbehu každý deň, bez ohľadu na to či vlastníte, alebo nevlastníte záhradu. Tak sa zaručí jeho plná socializácia a rozvoj, váš psík tak bude šťastný a pokojný,

- vyžadujeme min. jednu osobnú návštevu pred odberom šteniatka, aby sme sa mohli navzájom lepšie spoznať a aby mal budúci majieteľ šteniatka možnosť spoznať prostredie, z ktorého bude pochádzať budúci člen jeho domácnosti. Odporúčam nepodceňovať tento fakt, je totiž veľmi dôležité z akého prostredia šteniatko pochádza. Prvé týždne života šteňaťa a prostredie v ktorom vyrastá majú veľký význam, pretože sa formuje jeho osobnosť a získava vzorce správania sa, ktoré bude uplatňovať v nasledujúcom živote. Je len vo Vašom záujme osobne si chovateľa preveriť a získať o ňom ucelený obraz,

-     osobný odber šteniatka,

-  kontakt počas celého života psíka, aby nás budúci majiteľ mohol informovať o radostiach a starostiach ich bežného spoločného života.

 

Cena šteňaťa:

Závisí najmä od krvnej línie, ktorú šteniatka ponesú. Priemerná cena šteniat Ridgebackov s Preukazom o pôvode sa v SR pohybuje s ohľadom na ich pôvod v nasledovných úrovniach:

- štandardné šteňa, pochádzajúce z priemerného chovu 600 - 1000 EUR,

- štandardné šteňa, pochádzajú z kvalitných chovateľských  staníc a kvalitných krvných línií 1000 - 2000 EUR,

- neštandardné šteňa 300-500 EUR.


Kúpna cena psa je prvou položkou, ktorú za svojho psíka vynaložíte, predstavuje však len zlomok toho, čo budúci majiteľ investuje do nákladov súvisiacich s vlastníctvom psa.

Ak máte skutočne záujem o psa plemena Rhodézsky Ridgeback, v takom prípade si zadovážte šteniatko s Preukazom o pôvode. Len tak máte záruku toho, že rodičia Vášho šteniatka spĺňajú všetky podmienky, ktoré sú potrebné pre zaradenie daného jedinca do chovu – zdravie, povahové vlastnosti plemena či exteriérové kvality.

Pri kúpe psíka bez Preukazu o pôvode riskujete mnoho, najmä ak je to Váš prvý psík, máte rodinu s malými deťmi, bývate na sídlisku atd.

Pes bez Preukazu o pôvodu je len pes podobný danému plemenu, čo je však horšie, často krát sú tieto psíky množené bez akejkoľvek úvahy o tom, či sú rodičia zdraví, či nie sú vo veľmi blízkom príbuzenskom vzťahu a či majú povahové črty daného plemena – napr. či sa nesprávajú agresívne alebo príliš placho. Preto si nový majiteľ neuváženou kúpou môže koledovať o veľkú radu problémov v nasledujúcom spoločnom živote.

 

Aké šteniatko je pre Vás vhodné - štandardné alebo neštandardné?:

Štandardné šteniatko je také, ktoré v čase odberu spĺňa všetky podmienky štandardu, stanoveného pre dané plemeno a má preto všetky predpoklady na to, aby bolo v dospelosti riadne zaradené do chovu. Zároveň sa s ním nový majiteľ môže zúčastňovať psích výstav a iných kynologických akcií. Štandardné šteniatka sú vhodné najmä pre budúcich majiteľov, ktorí by radi so svojimi psíkmi navštevovali výstavy  a v budúcnosti mali záujem aktívne sa podieľať na chove.

Neštandardné šteniatko je také, ktoré v čase odberu nespĺňa všetky podmienky súvisiace so zaradením daného jedinca do chovu. Takéto šteniatko má spravidla drobnú odchylku od štandardu po exteriérovej stránke. Tieto šteniatka sú vhodné pre budúcich majiteľov, ktorý chcú psíka plemena Rhodézsky Ridgeback len ako spoločníka a nemajú ambície zúčastňovať sa psích výstav, alebo odchovávať šteniatka. Zároveň nie sú absolútne vylúčení zo zúčastňovania sa na iných kynologických akciách ako napr. poľovný výcvik (na rozdiel od Ridgebacka bez PP). Odchýlky od štandardu Ridgebacka môžu byť nasledovné – krátky ridge, nekorektný tvar ridge, väčší či menší počet koruniek na ridge, absencia ridge, biela farba nad rámec štandardu, chyby skusu, zálomok na chvostíku a u psíkov nezostúpené semenníky. Cena týchto šteniat je častokrát rovnaká ako u Ridgebackov bez Preukazu o pôvode, pričom kvalita Vašej informovanosti o rodičoch, chovateľovi, prostredí z ktorého šteniatko pochádza sú neporovnateľné. V neposlednej rade ste si však istí, že Vám z vášho šteniatka vyrastie skutočne pes plemena Rodézsky ridgeback a nie jemu podobný kríženec.

 

Obrázok