Choď na obsah Choď na menu
 


 

                Granule vs. prirodzená, surová strava

 

Aj napriek domestifikácii, ktorou psi prešli je nemysliteľné, aby pes ako mäsožravec prijímal potravu založenú na obilninách, navyše v akejsi suchej podobe, ktorej zložky sa spracovávajú pri extrémne vysokých teplotách (120-200 °C).

Argumenty, že táto potrava obsahuje všetko a vo vyváženom pomere sú s prepáčením smiešne. Každý z nás predsa vie, že pri takých vysokých teplotách si nemôžu suroviny zachovať svoje výživové hodnoty. Preto sú minerály a vitamíny do granúl pridávané v anorganickej podobe. Vďaka tomu ich organizmus psa nevie dostatočne vstrebať, tieto sa aj kvôli konzistencii, ktorú granule v žalúdku získajú následne ukladajú na stenách čriev, čo v konečnom dôsledku zhoršuje vstrebávanie ďalších živín. Toto je podľa môjho názoru najčastejšia príčina dnešných masívnych ochorení psej populácie -  alergie, kožné problémy, problémy s reprodukciou, rakovina a pod.

Často počúvam argumenty ako je ten ktorý pes na granuliach zdravý a spokojný, tak načo stravu meniť. Vyvstáva tu však otázka dokedy, resp. aký to má vplyv na to, akú informáciu ponesie takto kŕmená jedinec vo svojej DNA ďalej. Áno, práve Váš psík môže byť dostatočne silný jedinec, ktorý si aj napriek nekvalitnej strave dokáže udržať dobrú kondíciu, ale čo odovzdá svojim potomkom do vienka? Toto je otázka najmä pre majiteľov chovný resp. potencionálne chovných jedincov.

Aj preto si myslím, že chovné jedince by určite mali prijímať kvalitnú potravu, ktorá je založená na surovinách, ktoré sú čo najmenej tepelne spracované. Tráviaci trakt psa sa ani za tú dlhú dobu domestifikácie nezmenil. Je uspôsobený na trávenie mäsa v surovej podobe, len tak dokáže stráviť všetky potrebné látky a využiť ich vo svoj prospech. Tepelnou úpravou sa reťazec aminokyselín narúša a zhoršuje sa tak jeho stráviteľnosť. Obavy z podávania surového mäsa mäsožravcami sú neopodstatnené, ak sa nad tým zamyslíme až absurdné. Predsa mäsožravec žerie surové mäso! nie konzervy, či akési mäsové taštičky či „puffované“ usešené guličky alias granule, ktoré obsahujú ktovie čo? navyše sú predávané za nekresťanské peniaze.

Ľudia neváhajú za 1 kg granúl zaplatiť 4 – 5 EUR. Skúsme si spomenúť, aké mäso v kvalite pre ľudskú spotrebu si v obchode môžeme za tieto peniaze kúpiť? napr. kuracie prsia, skutočne si môže niekto myslieť že v 1 kg granúl je 1 kg kuracích pŕs? to asi sotva. Stačí sa len pozrieť v akých nadnárodných reťazcoch sú spoločnosti, ktoré vyrábajú popredné značky granúl. Ide o firmy, ktoré vlastnia ďalšie firmy, ktoré produkujú potraviny pre ľudí. Nie je preto ani zrejme ťažké uhádnuť, kde končí odpad týchto spoločností?

Táto téma je značne obšírna. Veľmi rada zodpovedám všetky otázky, za tých 6 rokov praxe sme získali veľa skúseností, ktoré radi odovzdáme ďalej. Nejde o žiadnu vedu, ale o prirodzený prístup k životu. My rovnako nejeme „polystyrénový“ chlebík, alebo polievky zo sáčku celý život (teda my to nejeme vôbecJ). Nevidím dôvod, prečo takto kŕmiť psov.

Je predsa jednoduchšie, lacnejšie a prirodzenejšie hodiť psovi kus mäsa a nestarať sa. Príroda urobí ostatné za nás .